VirtuAir

Twoje CV

Pamiętaj, że od napisania dobrego CV - Twojego zawodowego życiorysu - zależy zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną! Aż 75 % kandydatów jest eliminowanych przez pracodawców z powodu źle opracowanego CV!

Dobry życiorys to najskuteczniejszy sposób do zdobycia zaufania przyszłego pracodawcy!

Profesionalne zdjęcie

Profesionalne zdjęcie

plus minus
Wskazówki
  • Umieszczanie zdjęcia w CV nie jest wymogiem, dodaj je jeśli zależy Ci na dodaniu swojemu życiorysowi bardziej osobistego wyglądu, wyróżnisz się na tle innych kandydatów.
  • Zadbaj o profesjonalne zdjęcie, to one stworzy pierwsze wrażenie o Tobie. Profesjonalne czyli: wyraźne, neutralne tło, formalny strój w stonowanych kolorach, klasyczne uczesanie, profesjonalne zdjęcie twarzy (nie cała sylwetka), uśmiech lekko ociepli Twój wizerunek, selfie zupełnie nie nadają się do umieszczenia na formalnym dokumencie.
Profesionalne zdjęcie

Dane osobowe

plus minus
Wskazówki
  • Wpisz poprawnie swoje imię i nazwisko, numer telefonu, adres zamieszkania, adres e-mail. Pracodawca będzie się z Tobą kontaktował, dlatego są to bardzo ważne dane, które muszą być czytelne. Jeśli pochodzisz z innego miejsca niż to, w którym aktualnie poszukujesz pracy, warto podać oba adresy zamieszkania.
  • Zadbaj przy tym o profesjonalnie brzmiący adres mailowy. Najlepiej wyglądają te najprostsze, wskazujące nasze imię i nazwisko. Wszelkie dodatki w postaci roku urodzenia, pseudonimów oraz zdrobnienia imion, nie będą wyglądały dobrze. Podobnie stosowanie nazwy adresu mailowego w stylu: @buziaczek.pl lub @fanifantastyki.pl nie będzie profesjonalne.
  • Pamiętaj, aby w pierwszej sekcji CV znajdowały się tylko najważniejsze informacje o Tobie. Twój pracodawca nie będzie się interesował Twoim nazwiskiem panieńskim i stanem cywilnym.
Profesionalne zdjęcie

Wykształcenie

plus minus
Wskazówki
  • Wypisz w porządku chronologicznym nazwy szkół oraz uczelni wyższych. Nie musisz jednak wpisywać wszystkich etapów edukacji, tylko te, w których zdobyta wiedza ma wpływ na uzyskanie stanowiska pracy, o którą, się ubiegasz.
  • Opisanie wykształcenia jest bardzo ważne, szczególnie, gdy aplikujesz na stanowiska związane ze zdobytą wiedzą. Pracodawcy chętniej przyjmą do pracy kandydatów posiadających specjalistyczną wiedzę kierunkową. Jeżeli ukończyłeś naukę z wyróżnieniem - warto o tym wspomnieć.
Profesionalne zdjęcie

Doświadczenie zawodowe

plus minus
Wskazówki
  • Wypisz w porządku chronologicznym nazwy firm, w których pracowałeś.
  • Przedstaw osiągnięcia za pomocą konkretnych faktów, umożliwi to potencjalnemu pracodawcy oszacowanie korzyści, jakie odniesie, zatrudniając Cię na to stanowisko.
  • Opisane osiągnięcia i dorobek zawodowy powinny odnosić się do aktualnie poszukiwanej pracy, zgodnej z określoną branżą. Wpisy powinny dotyczyć tylko konkretnie pełnionych funkcji i zakresu obowiązków w dotychczasowych miejscach pracy.
  • Jako doświadczenie w CV możesz opisać także wolontariaty, staże, a nawet prace dorywcze. Najlepiej szczegółowo wymień wykonywane zadania i sprawowane obowiązki, sugerując, czego pozwoliły się nauczyć, jakie umiejętności dzięki nim zdobyłeś.
  • Inne doświadczenie: (społeczne, sportowe, organizacyjne) - napisz o swoich dokonaniach poza szkolnych i zawodowych, np.: o osiągnięciach sportowych, udziale w wolontariacie, przynależności do organizacji społecznych, harcerstwa, itp. Taka wiedza jest bardzo pomocna do przedstawienia Twoich kompetencji i umiejętności.
Profesionalne zdjęcie

Umiejętności

plus minus
Wskazówki
  • Swoje umiejętności podziel na: miękkie i twarde i predyspozycje sensomotoryczne. Te pierwsze to kompetencje personalne związane z osobowością człowieka (np. radzenie sobie ze stresem, umiejętność zarządzania swoim czasem) oraz umiejętności interpersonalne (np. zdolność perswazji, motywowania innych, pracy zespołowej). Drugie to kompetencje specjalistyczne, wiedza motoryczna z określonej dziedziny lub branży, a także wszelkie umiejętności praktyczne typu: znajomość języków programowania, bardzo dobra znajomość Photoshopa, znajomość narzędzi pakietu Office, prawo jazdy kat. B itp. Predyspozycje sensomotoryczne to zdolności zmysłowo ruchowe, manualne np. dobra sprawność fizyczna i zdrowotna, spostrzegawczość, dobra dykcja itp..
  • Uwzględnij w tej sekcji nie tylko umiejętności, które sam rzeczywiście posiadasz, ale również te, które znalazły się w ogłoszeniu o pracę (i które również posiadasz). Dzięki temu rekruter przeglądając Twoje CV uzna, że jesteś kandydatem, którego właśnie szukał.
Profesionalne zdjęcie

Zainteresowania i hobby

plus minus
Wskazówki
  • Tworząc CV nie lekceważ tego. Pozostawienie pustej lub ogólnikowej odpowiedzi (np. moje hobby to książki, sport, muzyka), nie jest dobrym rozwiązaniem. Rozszerz ten opis o konkretną tematykę książek, które czytasz. Sport o dyscypliny, którymi najbardziej się interesujesz a muzykę o jej gatunek lub preferowanych wykonawców. Pracodawca bardziej zwróci uwagę na osoby z pasjami i różnorodnymi zainteresowaniami, ale musisz mu to wyraźnie ułatwić.
  • Dobrze jest, jeżeli Twoje pasje i zainteresowania są powiązane ze stanowiskiem o które się ubiegasz.

EUROPASS

Jeśli starasz się o pracę na terenie Unii Europejskiej, skorzystaj z uniwersalnego wzoru CV dostępnego na stronie internetowej:

plus

Wskazówki do napisania CV

  • Zanim zabierzesz się za pisanie CV – twojego życiorysu, poczytaj i zbierz niezbędne informacje w tym temacie. Podpytaj doradcę zawodowego, swojego nauczyciela albo osobę, która zna się na rzeczy. Twoje CV musi wyglądać i być napisane w sposób profesjonalny i atrakcyjny!
  • Nie kopiuj gotowych wzorów ze stron internetowych – to świadczy o braku kreatywności, a to podstawowa cecha każdego kandydata na pracownika.
  • Wybierz ciekawy i czytelny format opracowania; jeżeli starasz się o stanowisko, które wymaga szczególnej kreatywności – popracuj nad wyjątkowym projektem. Nawet tekstura papieru oraz rodzaj zastosowanej czcionki ma znaczenie.
  • Zaplanuj więcej czasu na opracowanie naprawdę dobrego wzoru CV; on wielokrotnie Ci się może przydać. Pamiętaj, że ciekawy i przekonujący życiorys to najszybszy i najskuteczniejszy sposób na zdobycie zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną!
  • Wypisz swoje doświadczenie zawodowe w ujęciu odwróconego porządku chronologicznego (Twoje najświeższe doświadczenie powinno być na początku).
  • Sprawdź błędy ortograficzne – one dyskwalifikują całą Twoją pracę nad CV. Przeczytaj dokładnie, czy wszystko, co napisałeś jest istotne lub czy czegoś nie zapomniałeś. Pracodawca dowie się o Tobie tylko tyle, ile informacji przekażesz w CV.
  • Poznaj adresata Twojego CV – czym się zajmuje firma do której aplikujesz, kto będzie czytał Twoje dokumenty, w jakim dziale jest stanowisko na które aplikujesz, itp.
  • Pamiętaj, że wszystko co napisałeś musi być zgodne z prawdą (zapewne zostanie to sprawdzone) a zawarte opisy i stwierdzenia muszą być uzasadnione.
  • Spersonalizowane CV to najlepsza droga do twojego przyszłego pracodawcy. Każdorazowo dopasuj je do konkretnej oferty pracy uwypuklając doświadczenie, umiejętności, szkolenia, a także cel zawodowy, które szczególnie zainteresują rekrutera i potencjalnego pracodawcę.
  • Pamiętaj, że CV powinno być zwięzłe, dlatego skracaj te elementy, które z punktu widzenia danej rekrutacji mogą być nieistotne. Jednocześnie nie staraj się zmieścić wszystkiego na jednej stronie – jeśli masz więcej doświadczenia, nikt nie będzie się dziwił, jeśli Twoje CV będzie miało 2 lub 3 strony.
  • Jeżeli jest coś więcej o czym chcesz, aby dowiedział się Twój pracodawca, co wpłynie pozytywnie na Twoją aplikację, umieść to w CV.
  • Dobrym uzupełnieniem CV jest również odpowiednio napisany list motywacyjny, który jest dokumentem formalnym. List motywacyjny służy przede wszystkim, do lepszego zaprezentowania kandydata na tle innych osób ubiegających się o tę samą pracę.
plus

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

  • Przećwicz rozmowę sam lub z przyjacielem, członkiem rodziny. Istnieją proste sposoby ćwiczenia (np. przy użyciu fiszek), przebieranie się w strój do rozmowy kwalifikacyjnej w oraz nagrywanie siebie podczas rozmowy, a następnie odtwarzanie jej, aby zobaczyć, jak ci poszło.
  • Poćwicz odpowiadanie na pytania dotyczące konkretnego stanowiska. Przejrzyj pytania do rozmowy kwalifikacyjnej dotyczące różnych zawodów, rodzajów pracy i typów rozmów kwalifikacyjnych. Istnieją również przykłady najlepszych odpowiedzi na rozmowy kwalifikacyjne, których możesz użyć, aby uzyskać pomysły na własne odpowiedzi.
  • Przećwicz rozmowę kwalifikacyjną z doradcą zawodowym. Daje Ci to otrzymanie informacji zwrotnych i wskazówek dotyczących doskonalenia umiejętności przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych, dzięki czemu będziesz dobrze przygotowany do przeprowadzenia prawdziwej rozmowy kwalifikacyjnej.
plus

Jak dostać pierwszą pracę po studiach?

  • Zacznij od miejsc, które są dostępne dla Ciebie jako studenta lub niedawnego absolwenta. Odwiedź biuro karier i spotkaj się z doradcą zawodowym. Możesz także skorzystać z poradnictwa zawodowego. Doradcy pomogą w opracowaniu życiorysów i listów motywacyjnych, przygotowaniu się do rozmów kwalifikacyjnych i opracowaniu planu poszukiwania pracy dostosowanego do Twoich zainteresowań. Uczelnie organizują targi pracy.
  • Utwórz profil LinkedIn. To nie tylko świetne miejsce do budowania sieci, ale służy również jako kolejny sposób na ubieganie się o pracę oraz nawiązanie kontaktu z rekruterami i potencjalnymi pracodawcami. Możesz także dołączyć do dowolnej grupy LinkedIn swojej uczelni i dotrzeć do absolwentów w interesujących Cię dziedzinach. Nawet bez doświadczenia zawodowego nadal możesz podkreślać swoje umiejętności, wykształcenie, zajęcia pozalekcyjne, staże i możliwości wolontariatu.
  • Dołącz do profesjonalnej grupy związanej z Twoją dziedziną lub branżą, jeśli nadal studiujesz, lub jako członek zawodowy po ukończeniu studiów. Wiele takich grup organizuje konferencje, na których można spotkać doświadczonych profesjonalistów, którzy często chętnie pomagają nowicjuszom w swojej dziedzinie.
  • Znajdź firmy, w których chciałbyś pracować i odwiedź sekcję dotyczącą zatrudnienia na ich stronie internetowej. Niektórzy mają oferty dla studentów lub absolwentów.