VirtuAir

Edukacja nieformalna

Muzea

Muzea są miejscem, gdzie w jednym miejscu zobaczysz wystawy lotnicze, unikatowe eksponaty, poznasz historię lotnictwa oraz kosmonautyki.

Poniżej przykłady miejsc, które warto odwiedzić:

plus

Muzeum Lotnictwa Polskiego

Muzeum znajduje się na terenie jednego z najstarszych lotnisk wojskowych na świecie Rakowice-Czyżyny. Powstało w 1963 roku. Znajdują się w nim eksponaty związane z historią rozwoju lotnictwa min. modele samolotów, śmigłowców, szybowców, silników lotniczych oraz innych urządzeń. W ramach oferty edukacyjnej muzeum oferuje lekcje muzealne, warsztaty modelarskie, warsztaty dla studentów oraz organizowanie imprez okolicznościowych.

https://muzeumlotnictwa.pl
plus

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Muzeum Sił Powietrznych jest państwową instytucją kultury, której organizatorem jest Ministerstwo Obrony Narodowej. Otwarte zostało w 2011 roku. Misją placówki jest upowszechnianie wartości historycznych związanych z dziejami oręża polskiego, w szczególności z historią i tradycją sił powietrznych. Poza wystawami stałymi muzeum organizuje wystawy czasowe, prowadzi warsztaty dla różnych grup wiekowych oraz wydarzenia tematyczne. Do głównych zadań muzeum należy udostępnianie zebranych zabytków dla celów dydaktycznych, naukowych i edukacyjnych oraz ich ochrona.

muzeumsp.pl
plus

Wystawa stała „Agrolotnictwo” w szreniawskim muzeum

Wystawa stała “Agrolonictwo” jest ekspozycją, które kompleksowo przedstawia historię, rozwój oraz osiągnięcia agrolotnictwa. Na wystawie, która podzielona jest na dwie części znajduje się najcenniejszy i najstarszy eksponat: samolot CCS-13 o konstrukcji drewnianej krytej płótnem.

muzeum-szreniawa.pl/agrolotnictwo
plus

Norsk Luftfartsmuseum (Bodo)

Narodowe Norweskie Muzeum Lotnictwa powstało w 1994 roku. Składa się z dwóch jednostek organizacyjnych. Pierwsza z nich to muzeum Norweskich Sił Powietrznych, oraz Muzeum, będące placówką cywilną, odpowiedzialną za gromadzenie i prezentowanie eksponatów związanych z cywilną historią norweskiego lotnictwa. Muzeum położone jest na miejscu niemieckiego lotniska z czasów II wojny światowej. W swoich zbiorach posiada min.amerykański samolot rozpoznawczy Lockheed U-2, Junkers Ju 52 oraz myśliwiec Supermarine Spitfire.

luftfartsmuseum.no
plus

Aerozone Manchester

Centrum edukacyjne Aerozone Centrum znajduje się Manchesterze, jest bezpłatne, jednak konieczna jest rezerwacja miejsc. Centrum oraz zapewnia elastyczne, interaktywne i inspirujące środowisko do nauki dla dzieci i młodzieży. to miejsce, które inspiruje do kariery w lotnictwie.

manchesterairport.co.uk/education
plus

Aerospace Bristol

Muzeum lotnictwa i kosmonautyki październiku 2017 roku Wystawy obejmują historię lotnictwa od I Wojny Światowej aż do czasów współczesnych. Muzeum w swoich zbiorach posiada Concorde Alpha Foxtrot, był to ostatni zbudowany concorde.

aerospacebristol.org
plus

Museo de Aeronáutica y Astronáutica

Muzeum zostało otwarte 24 maja 1981. Przedstawia historyczne dziedzictwo hiszpańskich sił powietrznych. Muzeum składa się z 7 hangarów oraz wystaw zewnętrznych.

ejercitodelaire.defensa.gob.es/EA/museodelaire/index.html
plus

Royal Air Force Museum

Muzeum posiada oddział w Londynie oraz w Cosford. Powstało w 1972 roku. Jest podzielone na 5 tematycznych hangarów związanych z historią lotnictwa, bitwą o Anglię oraz królewskimi siłami powietrznymi.

rafmuseum.org.uk
plus

Muzeum Lotnictwa i Astronautyki w Le Bourget

Muzeum powstało w 1919 roku. Jest jednym z najstarszych muzeów lotnictwa na świecie. Jest podzielone chronologicznie na 5 okresów. Znajduje się w nim ponad 19000 eksponatów min. samolot Bleriot 11, który jako pierwszy w historii przeleciał kanał La Manche.

museeairespace.fr
plus

Aeroseum Gothenburg

Muzeum znajduje się w hangarze samolotowym, który jest wbudowany w górskie skały. Znajdują się tutaj min. kolekcję samolotów, helikopterów. Można skorzystać z symulatorów oraz wziąć udział w warsztatach modelarskich.

aeroseum.se
plus

Red Bull Hangar-7 Salzburg

Szklany budynek w kształcie płatowca powstał na terenie międzynarodowego lotniska w Salzburgu. Zgromadzone tutaj kolekcje min. samolotów i helikopterów biorą udział w różnych imprezach lotniczych w Europie. Właścicielem Hangaru-7 jest założyciel Red Bulla.

hangar-7.com/en

Centra Nauki

plus

Centrum Edukacji Lotniczej

Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport to unikatowy ośrodek edukacyjny przybliżający zasady funkcjonowania lotniska oraz jego organizację. Funkcjonuje od 2017 roku. Misja CEL realizowana jest poprzez organizację zajęć specjalistycznych, szkoleń oraz warsztatów dla różnorodnych grup wiekowych.

https://www.krakowairport.pl/pl/firma/lotnisko/spolka/centrum-edukacji-lotniczej
plus

Instytut Lotnictwa w Warszawie (Łukasiewicz)

Łukasiewicz Instytut Lotnictwa jest to polski państwowy instytut badawczy. Funkcjonuje od 1926 roku. Instytut świadczy usługi projektowe, inżynierskie oraz badawcze w zakresie lotnictwa oraz kosmonautyki.

https://ilot.lukasiewicz.gov.pl/

Książki, czasopisma, strony internetowe

LOTNICTWO CYWILNE

plus

„Lotnictwo cywilne” Czerkowski Bartłomiej

plus

„Standardy żeglugi powietrznej w działalności Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO)” Kraśnicka Izabela

plus

„Pilot ci tego nie powie” Patrick Smith

plus

„Kontroler ruchu lotniczego” autor nieznany

plus

„Leci z nami pilot” Mikosz Sebastian

plus

„Turbulencja” Dariusz Kulik

plus

„Pilotaż samolotu od podstaw” Edmund Mikołajczyk

plus

„500 zagadek lotniczych” Bronisław Dostatni, Jan Zwierzyński

plus

„Niebo jest nasze. Miłość i terror w złotym wieku piractwa powietrznego” Brendan I. Koerner

HISTORYCZNE

plus

Samoloty wszech czasów. 100 najwspanialszych modeli Marc Phelp

plus

„Władcy przestworzy” Donald L. Miller

plus

„Lotnictwo w wojnie powietrznej” – Tadeusz Zieliński, Marud Wiesław

plus

„Bracia Wright czyli początki współczesnego lotnictwa” Ryszard Witkowski

ALBUMY

plus

„Samoloty pasażerskie” Radosław Sadowski

plus

„Sięgając nieba” Bartek Bera, Modrzejewski Filip, Lipiński Maciej, Gorecki Marcin

plus

”Przedwojenne lotnictwo. Najpiękniejsze fotografie” Reginia-Zacharski Jacek

plus

Konstrukcje lotnicze- koniecznie książki Andrzeja Glassa

Areokluby

plus

Aeroklub Polski

Polski związek sportowy, zrzeszający organizacje uprawiające sporty lotnicze. Powstał w 1927 roku. Siedziba aeroklubu znajduje się na terenie Lotniska Warszawa-Babice. W ramach Aeroklubu funkcjonuje 7 sekcji: samolotowa, szybowcowa, balonowa, spadochronowa, motolotniowa, paralotniowa, modelarska. Poza lotniskiem Babice, Aeroklub Warszawski korzysta również z położonego w pobliżu Nasielska lądowiska Chrcynno. Odbywają się tam skoki spadochronowe, loty motolotniowe i paralotniowe, sporadycznie również loty szybowcowe.

aeroklub-polski.pl
plus

Aeroklub Białostocki

Jest stowarzyszeniem należącym do Polskiego Związku Sportowego Aeroklubu Polskiego. Powstał w 1946 roku. Bazą dla aeroklubu jest lotnisko Białystok-Krywiany.

Do floty należą samoloty typu:

  • PZL-10 Gawron SP-KZP
  • Cessna 152 SP-KOH i SP-WWT
  • Cessna T 207 A SP-ADE - PZL - 104 Wilga SP-ECN

oraz szybowce dwumiejscowe szkoleniowe, jednomiejscowe wyczynowe oraz jednomiejscowe szkoleniowe.

aeroklub.bialystok.pl
plus

Aeroklub Bielsko Bialski

Regionalny oddział Aeroklubu Polskiego, działający od 1945 r. w Bielsku-Białej. Posiada cztery sekcje: samolotową, szybowcową, spadochronową i modelarską. Jest zrzeszony w Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI. Bazą aeroklubu jest lotnisko sportowe Bielsko-Biała Aleksandrowice. Aeroklub ma do dyspozycji 20 własnych szybowców. Co roku na przełomie sierpnia i września Aeroklub Bielsko-Bialski na lotnisku w Aleksandrowicach organizuje Piknik Lotniczy, podczas którego organizowane są pokazy lotnicze, wystawy sprzętu latającego.

epba.pl
plus

Aeroklub Bieszczadzki

Aeroklub jest stowarzyszeniem sportów lotniczych, które działa w Bieszczadach od 1998 roku. Lądowisko aeroklubu znajduje się w miejscowości Wermień, natomiast siedziba w Lesku. Na tym samym stoku co lądowisko zimą funkcjonuje wyciąg narciarski.

aeroklubbieszczadzki.pl
plus

Aeroklub Częstochowski

Siedziba areoklubu znajduje się w Częstochowie, powstał w 1945 roku. Aeroklub posiada 6 sekcji specjalistycznych: samolotową, szybowcową, spadochronową, paralotniową, mikrolotową, oraz modelarską. Jest organizatorem wielu imprez rangi Mistrzostw Europy Polski w wielu konkurencjach lotniczych m.in. szybowcowych, spadochronowych, akrobacji modelami na uwięzi i innych.

aeroklub-czestochowa.org.pl
plus

Aeroklub Zagłębia Miedziowego

Lotniczy klub sportowy, zrzeszony z Aeroklubem Polskim. Założony w 1968 roku. Jest ośrodkiem szkolenia lotniczego, prowadzi szkolenia do licencji pilota szybowcowego SPL i samolotowego PPL(A). W skład aeroklubu wchodzą trzy sekcje specjalnościowe: samolotowa, szybowcowa, modelarska

eplu.eu
plus

Aeroklub Dolnośląski

Siedziba Aeroklubu znajduje się w Mirosławicach nieopodal Wrocławia. Aeroklub Dolnośląski powstał w 1994 roku. W ramach jego działalności utworzono bazę do uprawiania sportów lotniczych, szkolenia pilotów samolotowych.

aeroklubdolnoslaski.pl
plus

Aeroklub Gdański

Areoklub Gdańśki to jedna z najstarszych organizacji lotniczych w północnej Polsce, działa od 1929 roku. Obecną siedzibą aeroklubu jest lotnisko Pruszcz Gdański należące do 49 Bazy Śmigłowców Bojowych. W ramach aeroklubu funkcjonuje 6 sekcji: samolotowa, szybowcowa, spadochronowa, motolotniowa, balonowa, śmigłowcowa oraz modelarska.

aeroklub.gda.pl
plus

Aeroklub Gliwicki

Aeroklub Gliwicki jest właścicielem lotniska, które służy nie tylko celom sportowym; na lotnisku odbywają się operacje małego lotnictwa, stacjonuje tu oddział Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz regularnie ćwiczą skoki spadochronowe żołnierze wojsk powietrzno – desantowych. W ramach klubu działają sekcje: szybowcowa, spadochronowa, samolotowa, modelarska i paralotniowa. Rozwija się też lotnictwo ultralekkie i odbywają się szkolenia na wiatrakowcach.

aeroklub.gliwice.pl
plus

Areoklub Koniński

Siedziba i lotnisko Areoklubu znajduje się 15 km od Konina, w miejscowości Kazimierz Biskupi. Aeroklub Koniński powstał w 1976 roku. Stowarzyszenie prowadzi szkolenia podstawowe, doskonalące oraz trening członków w sekcji: samolotowej, szybowcowej, modelarskiej oraz balonowej. W ramach popularyzacji lotnictwa w regionie jest również organizatorem pikników lotniczych na terenie lotniska.

Aeroklub Koniński (trzeci.pl)
plus

Aeroklub Krakowski

To jedno z najstarszych stowarzyszeń lotniczych w Polsce. Powstało ponad 90 lat temu. Od 1952 bazą Aeroklubu jest lotnisko w Krakowie-Pobiedniku Wielkim. W ramach jego działalności realizowane są szkolenia pilotów samolotowych, szybowcowych oraz spadochroniarzy.

aeroklubkrakowski.pl
plus

Aeroklub Lubelski

Aeroklub Lubelski powstał w 1927 roku, pełni funkcję klubu sportowego propagującego i rozwijającego lotnictwo polskie, głównie w zakresie szkolenia, rekreacji i uprawiania sportów lotniczych. Przy Aeroklubie działa również Zakład Usług Agrolotniczych z samolotem M-18 Dromader służącym głównie do gaszenia pożarów lasów. Ponadto z tego lotniska wykonywane są loty patrolowe Straży Granicznej. Aby zapewnić środki dla działalności sportowej, Aeroklub świadczy usługi dla firm i instytucji państwowych. Dodatkowo prowadzona jest obsługa techniczna statków powietrznych.

aeroklub.lublin.pl
plus

Aeroklub Łódzki

Aeroklub Łódzki jest jednym z najstarszych aeroklubów w Polsce, działającym od 1929 roku. Siedziba aeroklubu znajduje się na lotnisku im. Władysława Reymonta w Łodzi. W klubie działają następujące sekcje specjalnościowe: modelarska, szybowcowa, samolotowa, mikrolotowa. Areoklub prowadzi też intensywną działalność w zakresie sportów lotniczych oraz promocji lotnictwa w Łodzi i regionie.

aeroklub-lodz.pl
plus

Aeroklub Mielecki

Stowarzyszenie sportów lotniczych, które funkcjonuje od 1946. Głównym celem Aeroklubu jest rozwijanie i propagowanie lotnictwa poprzez organizację szkoleń - przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Pasjonaci lotnictwa są tu zrzeszeni w sekcjach: historycznej, modelarskiej, samolotowej, spadochronowej, szybowcowej oraz fotograficzno-filmowej.

plus

Aeroklub Podhalański

Aeroklub Podhalański został założony w 1956 r. W Klubie działają sekcje: szybowcowa oraz samolotowa.

aeroklubpodhalanski.pl
plus

Aeroklub Bydgoski

Stowarzyszenie, regionalny oddział Aeroklubu Polskiego utworzony w Bydgoszczy, początkowo jako filia Aeroklubu Pomorskiego, a od lutego 1946 roku jako jednostka samodzielna. Bazą aeroklubu jest Lotnisko Bydgoszcz-Biedaszkowo. W ramach jego działalności funkcjonują sekcje specjalisyczne: samolotowa, w tym mikrolotowa, szybowcowa, modelarska.

aeroklubbydgoski.pl
plus

Aeroklub Ostrowski

Lotniczy klub sportowy powstał w 1945r. w Ostrowie Wielkopolskim. W ramach aeroklubu działa sekcja samolotowa i szybowcowa.

michalkow.pl
plus

Aeroklub Nowy Targ

Stowarzyszenie działające na lotnisku w Nowym Targu od 2001. W ramach Aeroklubu Nowy Targ funkcjonują 4 sekcje: szybowcowa, modelarska, samolotowa i balonowa. Aeroklub jest organizatorem Nowotarskiego Pikniku Lotniczego. Jako pierwszy Aeroklub w Polsce posiadał komplet certyfikatów AOC w zakresie wykonywania lotów widokowych samolotem, szybowcem, a także balonem na ogrzane powietrze.

epnt.pl
plus

Aeroklub Poznański

Aeroklub Poznański powstał w 1931 roku. Prowadzi działalność w sekcji: balonowej, mikrolotowej, modelarskiej, paralotniowej, samolotowej, spadochronowej oraz szybowcowej.

aeroklub.poznan.pl
plus

Aeroklub Północnego Mazowsza

Aeroklub zlokalizowany w Sierakowie pod Przasnyszem. Powstał w 2003 roku. W ramach aeroklubu działa sekcja samolotowa i szybowcowa.

lotniskoprzasnysz.pl
plus

Aeroklub ROW

Bazą aeroklubu jest lotnisko Rybnik-Gotartowice. Areoklub utworzony w 1964 roku. Zrzesza modelarzy, pilotów, skoczków spadochronowych, a także innych pasjonatów lotnictwa. Podstawową działalnością Aeroklubu są szkolenia lotnicze, od podstaw do licencji pilota szybowcowego, licencji pilota samolotowego turystycznego, świadectwa kwalifikacji pilota samolotu ultralekkiego. Areoklub posiada licencję klubu sportowego, która upoważnia naszych członków do startu i reprezentowania aeroklubu w zawodach krajowych i międzynarodowych.

aeroklub.rybnik.pl
plus

Aeroklub Szczeciński

Aeroklub działa na lotnisku w Szczecinie już od 1945 roku. Skupia się nad propagowaniem i rozwojem lotnictwa sportowego, przybliżając je w ten sposób wszystkim jego wielbicielom. Działają w nim takie sekcje jak: szybowcowa, spadochronowa, motolotniowa, modelarska, samolotowa i paralotniowa. Zainteresowanym oferuje również loty zapoznawcze, widokowe i fotograficzne.

aeroklubszczecinski.pl
plus

Aeroklub Śląski

Aeroklub śląski powstał Katowicach w 1930 roku z połączenia Klubu Pilotów Województwa Śląskiego i Lotniczej Kadry Kolejowej. W ramach aeroklubu działa sekcja szybowcowa i samolotowa

aeroklub.katowice.pl
plus

Aeroklub Pomorski w Toruniu

Areoklub znajduje się na terenie lotniska Toruń. powstał w 1935 roku, a założyli go toruńscy entuzjaści lotnictwa sportowego. W ramach klubu działają sekcje: samolotowa, balonowa, szybowcowa, mikrolotowa, oraz Klub Seniorów Lotnictwa.

aeroklubpomorski.pl
plus

Aeroklub Warmińsko Mazurski

Regionalny oddział Aeroklubu Polskiego, założony w 1946 jako Aeroklub Olsztyński. Bazą aeroklubu jest lotnisko na olsztyńskich Dajtkach. Działają tu sekcje: spadochronowa, szybowcowa, samolotowa i modelarska.

aeroklub.olsztyn.pl
plus

Areoklub Warszawski

Jeden z aeroklubów regionalnych, znajduje się na terenie Lotniska Warszawa-Babice. Założony w 1927 roku. W ramach Aeroklubu funkcjonują sekcję: samolotowa, szybowcowa, balonowa, spadochronowa, motolotniowa, paralotniowa oraz modelarska.

aeroklub.waw.pl
plus

Aeroklub Włocławski

plus

Aeroklub Wrocławski

Stowarzyszenie lotnicze utworzone w 1945 roku, jako jeden z pierwszych aeroklubów na ziemiach polskich po drugiej wojnie światowej. To również Certyfikowany Ośrodek Szkolenia lotniczego - prowadzi szkolenia do uzyskania licencji pilota samolotowego, pilota szybowcowego, skoczka spadochronowego i instruktora spadochronowego oraz szkolenia w celu podwyższenia uprawnień - m.in. VFR noc, trudne warunki, szkolenia na różne typy samolotów. Na terenie lotniska prowadzone są szkolenia operatorów dronów, oraz do świadectwa kwalifikacji samolotów ultralekkich. Z lotniska Aeroklubu możliwe jest operowanie prywatnych statków powietrznych, wykonywane są też loty zapoznawcze i widokowe. Aeroklub Wrocławski prowadzi usługi lotnicze w zakresie lotów patrolowych, lotów obserwacyjnych, lotów fotograficznych.

aeroklub.wroc.pl
plus

Aeroklub Ziemi Lubuskiej

Aeroklub Ziemi Lubuskiej został utworzony w 1957 roku na lotnisku w Przylepie koło Zielonej Góry. Oprócz cyklicznych szkoleń nauki latania i kursów poszerzających kwalifikacje, Ośrodek Szkolenia Lotniczego AZL koncentruje się również na spersonalizowanych i indywidualnych rozwiązaniach szkoleniowych. Przeprowadza kurs na pilota szybowca, drona, samolotu czy helikoptera.

azl.pl
plus

Aeroklub Ziemi Mazowieckiej

Siedzibą Areoklubu jest lotnisko Kostrogaj. Utworzony w 1957 roku. Obecnie współużytkownikiem lotniska jest jednostka Lotniczego Pogotowia Ratunkowego korzystająca z j bazy i lądowiska ze śmigłowcem ratunkowym. Podstawową działalnością Aeroklubu jest szkolenie pilotów szybowcowych i samolotowych. Lotnisko Aeroklubu jest miejscem skupiającym wokół siebie pasjonatów lotnictwa. Istnieje również grupa motolotniowa. Aeroklub popularyzuje sporty lotnicze – służą temu liczne imprezy, pikniki, zawody modelarskie.

aeroklubplock.pl

INNE

plus

Airbus

Fabryka Airbusa w Tuluzie jest światową stolicą aeronautyki. Wizyta w fabryce Airbusa jest wyjątkową okazją do odkrycia najnowszej generacji samolotów Airbus! Podczas zwiedzania fabryki Airbusa, można jednocześnie zajrzeć do muzeum lotnictwa aeroscopia, w którym przedstawiono nie tylko historię transportu powietrznego, ale też kilka samolotów dostępnych do zwiedzania.

manatour.fr/en/airbus
plus

Boeing

Boeing Future of Flight jest jedną z najważniejszych atrakcji lotniczych stanu Waszyngton. Boeing Future of Flight znajduje się w sąsiedztwie fabryki Boeing Everett i oferuje galerię, pokład Sky, doświadczenie Boeing Backstage Pass i sklep Boeing.

boeing.com/company/tours

Edukacja nieformalna jest procesem kształtującym określone umiejętności oraz zdobywanie wiedzy na podstawie różnych doświadczeń oraz wpływu edukacyjnego otoczenia, który trwa przez całe życie. Przykłady edukacji nieformalnej to m.in.:

Muzea
Centra Nauki
Książki, czasopisma, strony internetowe
Areokluby
Inne

Jeśli chcesz rozwijać swoje zainteresowania, bierz udział w piknikach i pokazach lotniczych, zapisz się do koła naukowego związanego z lotnictwem. Swoją pasję i umiejętności konstrukcyjne rozwijaj w modelarniach lotniczych.

Do góry

powrót na góre storny